Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingWireless router from TP-Link
A wireless Access Point designed for both indoor and outdoor use. With support for Wi-Fi 5, it can deliver speeds of up to AC1200 and handle frequency bands of 2.4 GHz and 5 GHz. Its ability to configure up to 16 SSIDs makes it particularly flexible for various usage needs.The EAP225-Outdoor is built to withstand various weather conditions and has a robust form factor designed for outdoor environments. The new Omada Mesh technology enables seamless connectivity between multiple access points, enhancing range and stability. The device supports Power Over Ethernet (PoE), simplifying installation by eliminating the need for separate power sources. Additionally, 802.11k and 802.11v seamless roaming allows users to switch access points without interruption in signal.
Summary
- Wireless Access Point
- AC1200, Wi-Fi 5
- Ideal for both indoor and outdoor use
- Provides stable connection between devices
- Includes PoE support for easy installation
Article number:
Our article number: 39399
Manuf. article number: EAP225-OUTDOOR
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company has grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED lamps, network switches, ADSL, powerbanks, and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches, and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| Wireless | Yes |
Properties
| Standard | Wi-Fi 5 |
| Transmission speed | 1200Mbps |
| Frequency band | 2,4 GHz, 5GHz, Dual-band teknologi |
| Antennas | 2 |
| Advanced features | MU-MIMO, Wi-Fi Mesh support |
| Color | White |
Size & weight
| Width | 46 mm |
| Depth | 27 mm |
| Height | 215 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 1 year warranty |
