Selected accessories
Product description
PC PeripheralsMice & AccessoriesGaming miceWireless from Pulsar
X2-H High Hump eS is a wireless gaming mouse from Pulsar that combines low weight with high performance. It is equipped with a PAW3395 optical sensor that allows for a maximum DPI of 26000 and an IPS of 650. The mouse's ergonomic design provides a comfortable grip during long gaming sessions.This mouse offers WLAN connectivity via 2.4GHz and has a unique OLED screen that allows the user to adjust settings such as polling rate, as well as keep an eye on battery status. The aluminum scroll wheel contributes to a solid feel, and the physical buttons on the underside make it easy to adjust settings without the need for extra software. With a polling frequency of up to 8000 Hz, quick and precise feedback is ensured, which is crucial for gaming performance.
Summary
- Ergonomic design
- DPI 26000
- For gaming enthusiasts
- High precision during fast movements
- Polling rate up to 8000 Hz
Article number:
Our article number: 30736
Manuf. article number: PX2HES22
Brand
Pulsar Gaming Gears is an eSports gear brand founded new in 2020 with a mission to serve high tech products at better cost performance for consumers. The company is founded in KOREA.
Pulsar's founders and founding members are not just anybody. Members have been in the gaming gears industry for over 10 years with a deep technology background and experience. The Brand is aiming to become one of the world’s leading providers of high-performance gaming, and streaming products. Pulsar plans to offer a complete range of products to equip gamers, enthusiasts, and esports athletes, including mechanical keyboards, precision gaming mice, wireless headsets, premium speakers, portable display products, and all other premium PC peripherals.
Specifications
Connection
| Connection | 2.4GHz, USB |
| Wireless | Yes |
Properties
| Sensor model | PAW3395 |
| Sensor | Optical |
| Switch type | Optical |
| DPI | 26000 dpi |
| Max acceleration | 50 G |
| Color | White |
| IPS | 650 |
| Encoder | Pulsar Blue |
| Polling Rate | 125-4000 Hz, 8000 (wired) Hz |
Size & weight
| Width | 65 mm |
| Depth | 120.4 mm |
| Height | 39.5 mm |
| Weight | 65 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
