Selected accessories
Product description
PC PeripheralsMice & AccessoriesGaming miceWireless from Pulsar
Pro Series BUZZ-X from Pulsar is designed to deliver precision and responsiveness for gamers. The mouse has a symmetrical shape, making it suitable for all grip styles. It is equipped with the Pulsar XS-1 Flagship Sensor and has a weight of 61 g. Pro Series BUZZ-X targets players seeking high-quality performance in their gaming.The advanced technology in Pro Series BUZZ-X includes a high-performance sensor that enables quick response and accuracy with every movement and click. The mouse dimensions are 124.6 mm in length, 65.4 mm in width, and 40 mm in height. It uses Pulsar Optical switches and Pulsar Blue Encoder for an optimal gaming experience. The mouse connects easily via the included Link 8K dongle, providing a stable and fast connection. With a weight range of 61 g ± 2g, it is easy to handle during longer gaming sessions.
Summary
- Buzz Edition
- Symmetrical design for all grip styles
- 61g ± 2g in weight
- Intended for gamers and esports competitors
- Pulsar XS-1 Flagship Sensor
- Includes Link 8K dongle
Article number:
Our article number: 39626
Manuf. article number: PBZX21
Brand
Pulsar Gaming Gears is an eSports gear brand founded new in 2020 with a mission to serve high tech products at better cost performance for consumers. The company is founded in KOREA.
Pulsar's founders and founding members are not just anybody. Members have been in the gaming gears industry for over 10 years with a deep technology background and experience. The Brand is aiming to become one of the world’s leading providers of high-performance gaming, and streaming products. Pulsar plans to offer a complete range of products to equip gamers, enthusiasts, and esports athletes, including mechanical keyboards, precision gaming mice, wireless headsets, premium speakers, portable display products, and all other premium PC peripherals.
Specifications
Connection
| Connection | 2.4GHz, Bluetooth, USB |
| Wireless | Yes |
Properties
| Sensor model | XS-1 |
| Sensor | Optical |
| Switch type | Pulsar Optical Switch |
| DPI | 32000 dpi |
| Backlight | No |
| Scroll wheel | Yes |
| Color | Grey |
| IPS | 750 |
| Polling Rate | 8000 Hz |
Size & weight
| Width | 65.4 mm |
| Depth | 124.6 mm |
| Height | 40 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 1 year warranty |
