Selected accessories
Product description
PC PeripheralsMice & AccessoriesGaming miceWireless from Keychron
Keychron M7 is a wireless ergonomic mouse from Keychron that combines lightweight design and high performance in a sleek format. It weighs only 63 grams and offers an optical sensor with a maximum resolution of 26,000 DPI. The mouse also supports both Bluetooth and 2.4 GHz wireless connectivity for increased flexibility.The ergonomic design of the M7 ensures a comfortable grip, making it suitable for longer usage sessions. With the PixArt 3395 sensor, it provides high precision and speed with a polling rate of up to 1000 Hz. Both installation and usage are easy thanks to plug-and-play functionality, meaning you can connect it to various devices without any hassle. The mouse's battery life is up to 70 hours, reducing the need for frequent charging.
Summary
- Ergonomic design
- Weight: 63 g
- For users looking for a lightweight and functional mouse
- High precision with up to 26000 DPI
- Wireless connectivity via Bluetooth and 2.4 GHz
Article number:
Our article number: 30913
Manuf. article number: M7-A3
Brand
Keychron started as a Kickstarter project with the goal of manufacturing a wireless mechanical keyboard with versatility and multi compatibility. Their keyboards are compatible with both PC, Mac and even smartphones. Following the launch success and stellar reviews of the technology reviewer and youtuber MKBHD, Keychron has expanded its keyboard range and is now available in a variety of sizes and designs.
We recommend Keychron for those who want a reliable gaming keyboard that can be easily taken with them on for example LANs. If you play games on your Smartphone, we recommend that you try a Keychron keyboard to get an extra advantage over your opponents.
Specifications
Battery
| Battery life | 70 h |
Connection
| Connection | 2.4GHz, Bluetooth, USB |
| Wireless | Yes |
Properties
| Sensor model | PixArt 3395 |
| Sensor | Optical |
| Switch type | Huano |
| DPI | 26000 dpi |
| Max acceleration | 50 G |
| Ambidextrous | No |
| Scroll wheel | Yes |
| Color | White |
| IPS | 650 |
| Polling Rate | 1000 Hz |
Size & weight
| Width | 77.1 mm |
| Depth | 127.7 mm |
| Height | 40.5 mm |
| Weight | 63 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
