Selected accessories
MIZUGUMO FUTAE P8 Mouse Skates
Mouse skates
$13.99
Obsidian Mouse Skates Universal 6.5mm Dots - 40pcs
Mouse skates
$9.99
Product description
PC PeripheralsMice & AccessoriesGaming miceWireless from IPI
FLOAT 88 Pro 8K is an ultra-lightweight wireless gaming mouse designed for maximum precision and speed. With a PAW3395 sensor, up to 26,000 DPI, and an impressive polling rate of 8000 Hz, it delivers responsiveness at an e-sport level. The mouse weighs only 46 ± 3 grams and uses Omron switches for high durability and a crisp click feel.The included charging station also serves as a 2.4GHz receiver (dongle), providing stable wireless performance and clear LED indicators for polling rate and battery level. The FLOAT 88 Pro can also be used via Bluetooth or USB cable for maximum flexibility in all situations.
A perfect mouse for gamers who want to combine low latency, high precision, and total freedom of movement.
Summary
- Weight: 46 ± 3g
- Included charging station
- PAW3395 sensor
Article number:
Our article number: 37957
Manuf. article number: F-88-PRO
Brand
IPI has quickly established itself as a customer-focused and innovative brand in the gaming accessories segment. Driven by a clear mission to make high-performance gear accessible to everyone, it especially aims to be the obvious choice for students and budget-conscious esports enthusiasts.
Specifications
Connection
| Connection | 2.4GHz, Bluetooth |
| Wireless | Yes |
Properties
| Sensor model | PAW3395 |
| Switch type | Omron |
| DPI | 26000 dpi |
| Color | Black |
| IPS | 650 |
| Polling Rate | 8000 Hz |
| MCU | PAR2862QM |
Size & weight
| Cable length | 1,5 meter |
| Width | 60,9 mm |
| Depth | 119,53 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 46+3g g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 1 year warranty |
Related products
Customers also bought
Others also viewed
