Selected accessories
Product description
PC PeripheralsMice & AccessoriesGaming miceWireless from SteelSeries
SteelSeries Aerox 3 Onyx Black is a super lightweight wireless gaming mouse weighing 68 grams and featuring an optical TrueMove Air sensor. It provides fast and precise controls and has a battery life of up to 200 hours during wireless use. With support for both 2.4 GHz and Bluetooth connectivity, it is designed for serious players who demand high performance.The Aerox 3 Wireless is equipped with Quantum 2.0 Dual Wireless technology, which enables a stable and low-latency signal. The mouse's ergonomic design and smooth gliding feet made of 100% virgin PTFE ensure comfort and speed during long gaming sessions. It has six programmable buttons and RGB lighting for customization. AquaBarrier protection provides an IP54 rating, meaning it is protected against water and dust.
Summary
- Weight: 68 grams
- TrueMove Air sensor with 18,000 DPI
- Gaming mouse for professional players
- Wireless 2.4 GHz and Bluetooth connectivity
- Battery life up to 200 hours
Article number:
Our article number: 20001
Manuf. article number: 62612
Brand
You can't say the words e-sport and gaming without mentioning SteelSeries. They have since 2001 time and time again developed products that has taken the market to new levels, for example with the first mousepad made out of glas, the first mechanical keyboard for gaming or the first mouse specifically made for World of Warcraft. They have been involved in the e-sport scene with sponsorship even from the start.
SteelSeries are famous for creating products that receive legendary status, for example with the QcK mousepad, that has been a excellent choice for pro gamers for over 15 years. Their products are developed to fit every competetive player that needs reliable equipment for deciding moments in the game and to the beginner that is just about to buy their first gaming mouse.
Specifications
Battery
| Battery life | 200 h |
Connection
| Connection | 2.4GHz, Bluetooth, USB |
| Wireless | Yes |
Other information
| Weight tuning | No |
Properties
| Sensor model | TrueMove Air Sensor |
| Sensor | Optical |
| Switch type | Golden Micro IP54 |
| DPI | 18000 dpi |
| Max acceleration | 40 G |
| Number of buttons | 6 |
| Ambidextrous | No |
| Backlight | Yes, RGB |
| Scroll wheel | Yes |
| Color | Black |
Size & weight
| Width | 67.03 mm |
| Depth | 120.55 mm |
| Height | 37.98 mm |
| Weight | 68 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
