Product description
from SanDisk
Get extreme speeds for fast transfer, app performance and, 4K UHD. Perfect for your Android smartphone, action cameras or, drones, this high-performance microSD card can handle 4K UHD video recording, Full HD video and, high-resolution photos.The super-fast SanDisk Extreme PRO microSDXC memory card reads up to 200MB/s and writes up to 90MB/s. Plus, it's A2-rated, so you can get fast application performance for an exceptional smartphone experience.
Article number:
Our article number: 32168
Manuf. article number: SDSQXCD-128G-GN6MA
Brand
SanDisk is today the world’s leading pure-play provider of flash storage solutions. Every day, millions of people rely on SanDisk products to safeguard their most demanding data—from AI models and 8K video productions to massive game libraries. The company was founded in 1988 by Eli Harari, Sanjay Mehrotra, and Jack Yuan (originally under the name SunDisk) and has since been a driving force in the development of flash memory technology.
For today’s users, SanDisk is best known for its high-performance SSDs, USB‑C drives, and memory cards that set the benchmark for the industry. By focusing exclusively on flash-based technology, SanDisk has managed to stay at the absolute forefront of speed—an essential requirement in an era where increasingly large files are handled. The company’s engineers adhere to rigorous quality standards to ensure that your data remains secure, whether for work or leisure.
Specifications
Properties
| Size | 128 GB |
| Type | Memory card |
| Color | Black, Red |
Size & weight
| Width | 15 mm |
| Depth | 10.9 mm |
| Height | 1.02 mm |
| Weight | 1.66 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
Related products
Customers also bought
Others also viewed
