Selected accessories
Product description
ConsoleXboxXbox Series AccessoriesHeadsets from Razer
BlackShark V2 X is a gaming headset from Razer that offers high sound quality and good microphone clarity. With a closed acoustic design, it creates effective sound isolation. It has a sensitivity of -42 dB and is equipped with Razer TriForce 50 mm drivers to ensure rich treble and powerful bass.The lightweight construction weighs just 240 grams, providing comfortable use during long gaming sessions. The headset connects via a 3.5mm jack and is compatible with multiple platforms, including PC, consoles like Xbox One and PS5, as well as mobile devices. The microphone is of the cardioid type, optimized for clear voice reproduction. The use of memory foam in the ear cushions contributes to increased comfort during longer sessions.
Summary
- 7.1 surround sound (PC)
- TriForce 50mm drivers
- Multiplatform gaming headset
- 3.5mm connection for easy compatibility
- Memory foam in ear cushions for extra comfort
Article number:
Our article number: 34566
Manuf. article number: RZ04-03241500-R3M1
Brand
Razer - The three-headed snake and the green color or Chorma lighting is something almost all gamers recognize. Razer is one of the most well-known brands in gaming which is a feat that is not undeserved. The long history of innovative products that have lifted the industry and won countless awards over the years proves time and time again why they are at the top.
Razer is one of the widest range of gaming products in the world with almost at least one product in each segment. With their large machinery, they have the opportunity to research, develop and produce products to superb quality. If you are looking for a product that does not disappoint in terms of, then Razer is for you.
Specifications
Audio output
| Frequency response | 12-28000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Sensitivity | 100 db |
| Sound | 7.1, Stereo |
Connection
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Compatibility | Nintendo Switch, PC, PS4, PS5, Smartphone, Xbox One, Xbox Series |
Features
| Mute toggle | Yes |
| Volume control | Yes |
Microphone
| Frequency response | 100-10000 Hz |
| Sensitivity | -42 dB |
| Polar pattern | Unidirectional |
| Detachable | No |
Properties
| Drivers | 50 mm |
| Acoustic construction | Closed |
| Form factor | On-ear |
| Headphone cushions | Memory foam |
| Backlight | No |
| Color | White |
Size & weight
| Cable length | 1.3 meter |
| Weight | 240 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
